Obmywanie stóp według Duccia

Obmywanie stóp, kopia obrazu według Duccia di Buoninsegna – opis techniki:

Podobrazie wykonano z drewna lipowego i przeklejono trzykrotnie klejem króliczym. Następnie zostało kilkukrotnie pokryte zaprawą kredowo-klejową. Nimby pozłocono 23 – karatowym złotem płatkowym w technice na tzw. „mat”. Technikę malarską odtworzono za oryginałem, oznacza to, że użyto chudego spoiwa temperowego (jajowego) i łącząc z utartymi pigmentami utworzono lekką laserunkową farbę. W warstwie malarskiej odtworzono charakterystyczną technikę malarstwa włoskiego – tratteggio. Są to drobniutkie kreseczki budujące bryłę poprzez ich większe i mniejsze zagęszczenie. Odtworzono też włoską paletę malarska, w której dominują zielenie ziemne, ugry i ziemne czerwienie włoskie. Obraz zabezpieczono werniksem i woskiem.

Obmywanie Stóp według Duccia- CENA:
40 x 42 cm – 4000 zł
50 x 52 cm – 5000 zł

Zamów obraz


Opis

Dzieło Duccia – twórcy “szkoły sieneńskiej” stanowi fragment większej kompozycji, piliptyku “Maestà” powstałego w latach 1308-1311. „Obmywanie stóp” umiejscowiona była w dolnej części nastawy ołtarzowej przeznaczonej do ołtarza głównego katedry w Sienie.

 “Obmywanie stóp” umiejscowione jest na rewersie części nastawy ołtarzowej przeznaczonej do ołtarza głównego katedry w Sienie. Według Nowego Testamentu obrzęd umywania nóg został ustanowiony przez Jezusa Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku:

“Przed świętem Paschy, Jezus, wiedząc, iż nadeszła godzina jego odejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich, którzy byli na świecie, umiłował ich aż do końca. A podczas wieczerzy, gdy diabeł wzbudził w sercu Judasza, syna Szymona Iskarioty, zamysł wydania go, wiedząc, iż Ojciec wszystko dał mu w ręce i że od Boga wyszedł i do Boga odchodzi, wstał od wieczerzy, złożył szaty, a wziąwszy prześcieradło, przepasał się. Potem nalał wody do misy i począł umywać nogi uczniów i wycierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł też do Szymona Piotra, który mu rzekł: Panie, Ty miałbyś umywać moje nogi? Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Co Ja czynię, ty nie wiesz teraz, ale się potem dowiesz. Rzecze mu Piotr: Przenigdy nie będziesz umywał nóg moich! Odpowiedział mu Jezus: Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał działu ze mną. Rzecze mu Szymon Piotr: Panie, nie tylko nogi moje, lecz i ręce, i głowę. Rzecze mu Jezus: Kto jest umyty, nie ma potrzeby myć się, chyba tylko nogi, bo czysty jest cały. I wy czyści jesteście, lecz nie wszyscy. Wiedział bowiem, kto go ma wydać; dlatego rzekł: Nie wszyscy jesteście czyści. Gdy więc umył nogi ich i przywdział szaty swoje, i znów usiadł, rzekł do nich: Czy wiecie, co wam uczyniłem? Wy nazywacie mnie Nauczycielem i Panem, i słusznie mówicie, bo jestem nim. Jeśli tedy Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem nogi wasze, i wy winniście sobie nawzajem umywać nogi. Albowiem dałem wam przykład, byście i wy czynili, jak Ja wam uczyniłem”.

Ewangelia Jana 13,1-15 (Biblia warszawska)

Gest ten ma oznaczać postawę pokory, ale przede wszystkim ofiarnej służby i miłości, jaką powinni cechować się uczniowie Jezusa. Praktyka umywania nóg wspomniana jest również w pismach apostolskich (1 Tm 5,10).

 

SZUKASZ CZEGOŚ INNEGO?

Napisz do mnie - przygotuję coś specjalnie dla Ciebie!
Więcej obrazów na blogu.

JAKIE OBRAZY MOŻNA ZAMÓWIĆ W PRACOWNI TEMPER?