Święta Rodzina – Ucieczka do Egiptu

Święta Rodzina, kopia obrazu według Duccia di Buoninsegna – opis techniki:

Podobrazie wykonano z drewna lipowego i przeklejono trzykrotnie klejem króliczym. Następnie zostało kilkukrotnie pokryte zaprawą kredowo-klejową. Tło i nimby pozłocono 23 – karatowym złotem płatkowym w technice na tzw. „poler”. Oznacza to, że powierzchnie pokryto pulmentem, następnie naniesiono złoto płatkowe i wypolerowano agatem. Złoto zostało przetarte i postarzone – za oryginałem. Technikę malarską odtworzono za oryginałem, oznacza to, że użyto chudego spoiwa temperowego (jajowego) i łącząc z utartymi pigmentami utworzono lekką laserunkową farbę. W warstwie malarskiej odtworzono charakterystyczną technikę malarstwa włoskiego – tratteggio. Są to drobniutkie kreseczki budujące bryłę poprzez ich większe i mniejsze zagęszczenie. Odtworzono też włoską paletę malarska, w której dominują zielenie ziemne, ugry i ziemne czerwienie włoskie. Obraz zabezpieczono werniksem i woskiem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O POSTARZANIU OBRAZÓW NA MOIM BLOGU>>>

Święta Rodzina / Ucieczka do Egiptu- CENA:
40 x 42 cm – 4000 zł
50 x 52 cm – 5000 zł

Zamów obraz


Święta Rodzina – opis

Dzieło Duccia – twórcy “szkoły sieneńskiej” stanowi fragment większej kompozycji, piliptyku “Maestà” powstałego w latach 1308-1311. Ucieczka do Egiptu umiejscowiona była w dolnej części nastawy ołtarzowej przeznaczonej do ołtarza głównego katedry w Sienie. Obraz podejmuje temat ucieczki Świętej Rodziny, będącej następstwem prześladowań Heroda. Epizod został opisany głównie w Ewangelii Mateusza:

“Gdy oni odjechali oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: „Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby je zgładzić”. On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: Z Egiptu wezwałem Syna mego. ( Mt 2:13-15)”

Wiele innych epizodów związanych z ucieczką zostało opisane w apokryficznych pismach m.in w Ewangelii Pseudo-Mateusza. Na początku pochodu kroczy młodzieniec (prawdopodobnie syn Józefa), trzymający za uzdę osiołka. Według Ewangelii Pseudo-Mateusza, Świętej Rodzinie towarzyszyli starsi synowie Józefa z jego poprzedniego małżeństwa.

W centralnej części znajduje się Maria siedząca na osiołku. Na kolanach trzyma małego Jezusa. Za osiołkiem kroczy Józef z zawiniątkiem przewieszonym przez ramię. Ostatnia postać to święty śpiący mąż. Prawdopodobnie jest to przedstawienie symultaniczne i śpiący to nie kto inny, jak Józef z Aniołem ukazany w scenie ostrzeżenia – poprzedzającej ucieczkę. Anioł zwraca się do śpiącego. Trzyma banderolę, która głosi: “Herod będzie szukał Dziecięcia, aby je zgładzić, łac. „Herodes quaerat puerum at perdendum eum”.

 

SZUKASZ CZEGOŚ INNEGO?

Napisz do mnie - przygotuję coś specjalnie dla Ciebie!
Więcej obrazów na blogu.

JAKIE OBRAZY MOŻNA ZAMÓWIĆ W PRACOWNI TEMPER?