O MNIE

Każdy człowiek ma swoje tęsknoty duszy, dziury, rany. Z niektórymi się rodzi, niektóre przynosi czas. Wierzę, że sztuka jest lustrem, które pokazuje nam drogę do ich spełnienia, uleczenia. Tak samo jak ludzie, których spotykamy na swojej drodze.

Pytaj duszy.

Kogo szukasz? Dlaczego? Gdzie to czujesz? Czyje to? Z kiedy? O czym?

Pisanie ikon i tworzenie kopii dzieł sztuki / Ewa Kociuba

Jestem dyplomowanym konserwatorem dzieł sztuki – absolwentką ASP w Krakowie. Zajmuję się pisaniem ikon i tworzeniem kopii dzieł malarstwa sztalugowego. Wykształcenie i wiedzę techniczną zdobyłam na krakowskim Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

PISANIE IKON I MALARSTWO TOWARZYSZYŁY MI OD ZAWSZE

Mieszkam i pracuję w Krakowie, jednak moje korzenie są gdzie indziej. Pochodzę z Sanoka – fakt to znamienny. Wychowując się w tyglu kulturowym jakim jest to podkarpackie miasteczko na każdym kroku stykałam się z sacrum. Chodząc z dziadkami do cerkwi – oglądane oczami dziecka wielobarwne kompozycje ikonostasów, estetyka cerkwi ze śpiewem w tle, niedzielne spacery do skansenu, nad Sanem z watą cukrową, studenckie praktyki w Muzeum w Sanoku, Galeria Zdzisława Beksińskiego. Te doświadczenia pozostawiły we mnie niezatarte wspomnienia i wrażenia, które są ciągle żywe, są nadal inspiracją i źródłem.

PISANIE IKON I TECHNIKĘ KOPIOWANIA DZIEŁ SZTUKI OPIERAM NA SWYCH DOŚWIADCZENIACH KONSERWATORA DZIEŁ SZTUKI

W trakcie 6 – letnich studiów w Krakowie w każdym semestrze uczyłam się tajników innej techniki na osobnych zajęciach z technologii i historii technologii i technik malarskich. Równolegle uczyłam się jak każda z technik malarskich starzeje się i niszczy, jakich charakterystycznym zniszczeniom ulega, jakie błędy technologiczne popełnia się najczęściej. Wiem jak powstają spękania, krakelury, daszki, patyna, ślepnięcie, odspojenia i inne. Tę wiedzę wykorzystuję do opracowywania własnych technik postarzania, pomaga mi ona również uniknąć błędów technologicznych. Więcej o malowaniu i technikach dzieł sztuki przeczytasz na moim  BLOGU.

KAŻDY KOLEJNY OBRAZ TO DLA MNIE ZUPEŁNIE NOWA, OSOBNA TECHNIKA

Każde kolejne wyzwanie to dla mnie radość tworzenia i piękna przygoda. Zobacz moje realizacje z różnych części świata i epok. Każdy kolejny obraz to inna historia i specjalnie to tego celu zmodyfikowana technika. Podział na techniki temperowe, olejne, mineralne uznaję za umowny. Dla mnie najważniejsze jest dostrzeganie niepowtarzalności i unikatowości każdego dzieła, pomimo wspólnego mianownika techniki.

O PRACOWNI >>>

Pracownia Temper widok całości

SZUKASZ CZEGOŚ INNEGO?

Napisz do mnie - przygotuję coś specjalnie dla Ciebie!
Więcej obrazów na blogu.

JAKIE OBRAZY MOŻNA ZAMÓWIĆ W PRACOWNI TEMPER?