O MNIE

Pisanie ikon i tworzenie kopii dzieł sztuki / Ewa Kociuba

Jestem dyplomowanym konserwatorem dzieł sztuki – absolwentką ASP w Krakowie. Zajmuję się pisaniem ikon i tworzeniem kopii dzieł malarstwa sztalugowego. Wykształcenie i wiedzę techniczną zdobyłam na krakowskim Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

PISANIE IKON I MALARSTWO TOWARZYSZYŁY MI OD ZAWSZE

Mieszkam i pracuję w Krakowie, jednak moje korzenie są gdzie indziej. Pochodzę z Sanoka – fakt to znamienny. Wychowując się w tyglu kulturowym jakim jest to podkarpackie miasteczko na każdym kroku stykałam się z sacrum. Chodząc z dziadkami do cerkwi – oglądane oczami dziecka wielobarwne kompozycje ikonostasów, estetyka cerkwi ze śpiewem w tle, niedzielne spacery do skansenu, nad Sanem z watą cukrową, studenckie praktyki w Muzeum w Sanoku, Galeria Zdzisława Beksińskiego. Te doświadczenia pozostawiły we mnie niezatarte wspomnienia i wrażenia, które są ciągle żywe, są nadal inspiracją i źródłem.

PISANIE IKON I TECHNIKĘ KOPIOWANIA DZIEŁ SZTUKI OPIERAM NA SWYCH DOŚWIADCZENIACH KONSERWATORA DZIEŁ SZTUKI

W trakcie 6 – letnich studiów w Krakowie w każdym semestrze uczyłam się tajników innej techniki na osobnych zajęciach z technologii i historii technologii i technik malarskich. Równolegle uczyłam się jak każda z technik malarskich starzeje się i niszczy, jakich charakterystycznym zniszczeniom ulega, jakie błędy technologiczne popełnia się najczęściej. Wiem jak powstają spękania, krakelury, daszki, patyna, ślepnięcie, odspojenia i inne. Tę wiedzę wykorzystuję do opracowywania własnych technik postarzania, pomaga mi ona również uniknąć błędów technologicznych. Więcej o malowaniu i technikach dzieł sztuki przeczytasz na moim  BLOGU.

KAŻDY KOLEJNY OBRAZ TO DLA MNIE ZUPEŁNIE NOWA, OSOBNA TECHNIKA

Każde kolejne wyzwanie to dla mnie radość tworzenia i piękna przygoda. Zobacz moje realizacje z różnych części świata i epok. Każdy kolejny obraz to inna historia i specjalnie to tego celu zmodyfikowana technika. Podział na techniki temperowe, olejne, mineralne uznaję za umowny. Dla mnie najważniejsze jest dostrzeganie niepowtarzalności i unikatowości każdego dzieła, pomimo wspólnego mianownika techniki.

O PRACOWNI >>>

Pracownia Temper widok całości

SZUKASZ CZEGOŚ INNEGO?

Napisz do mnie - przygotuję coś specjalnie dla Ciebie!
Więcej obrazów na blogu.

JAKIE OBRAZY MOŻNA ZAMÓWIĆ W PRACOWNI TEMPER?