KRZYŻ Z SAN DAMIANO

IKONA KRZYŻ ŚW. FRANCISZKA Z SAN DAMIANO

Oryginał to średniowieczna ikona w kształcie krzyża. Powstała w XII w. Przechowywana jest w Bazylice Św. Klary we Włoszech. Ikonę wykonano na podobraziu drewnianym odwzorowującym oryginalny kształt krzyża.

Pokryto je klejem króliczym, płótnem i gruntem kredowo – klejowym na bazie kleju króliczego. W zaprawie uformowano ozdobne guzy na pasie złocenia i nimbie. Tło sceny centralnej, nimb i pas zamykający kompozycję pozłocono 23 – karatowym złotem płatkowym.

Rysunek naniesiono za pomocą przepróchy, dokładnie – za oryginałem z uwzględnieniem wszystkich niedoskonałości – nierówności odręcznego archaicznego rysunku, linii i pasów. Warstwę malarską wykonano w technice chudej tempery jajowej, wykończono w technice tłustej tempery jajowej.

W warstwie malarskiej skopiowano – odtworzono:
– oryginalną warstwę malarską, jej tonację i technikę malarską – sposób nakładania farby,
– sposób malowania (tworzenia formy i kształtu)
– stan zachowania.

Ikonę postarzono odtwarzając specyficzne zniszczenia, które powstały przez 800 lat istnienia niniejszego dzieła. Przetarcia złoceń, zwłaszcza na guzach, przetarcia warstwy malarskiej, zniszczenia warstwy malarskiej – spudrowanie, przyciemnienie i odbarwienie niektórych pigmentów oraz charakterystyczny rodzaj patyny pokrywającej warstwę malarską, jest to mieszanina tłuszczu wyłapywanego przez drobinki kurzu, pyłu, kopciu świec i działania promieniowania UV.

KRZYŻ Z SAN DAMIANO – CENA:
40 x 56 CM – 6000 ZŁ
50 x 70 cm – 700 zł
60 x 84 cm – 9000 zł

Zamów obraz

 

SZUKASZ CZEGOŚ INNEGO?

Napisz do mnie - przygotuję coś specjalnie dla Ciebie!
Więcej obrazów na blogu.

JAKIE OBRAZY MOŻNA ZAMÓWIĆ W PRACOWNI TEMPER?