Archanioł Michał – ikona bizantyńska

Archanioł Michał – ikona bizantyńska

Ikonę wykonano w tradycyjny sposób, zgodnie z historyczną recepturą. Deskę przeklejono trzykrotnie klejem króliczym i płótnem bawełnianym, następnie pokryto ją zaprawą kredowo-klejową. Nimb wygrawerowano w zaprawie. Tło pozłocono w technice na tzw. „mat” 23 – karatowym złotem płatkowym. Pod warstwę malarską wykonano imprimiturę w odcieniu ugru złocistego, która nadała ogólną tonację warstwy malarskiej. Ikona pisana jest za pomocą laserunkowych warstw w technice chudej tempery jajowej oraz naturalnych pigmentów proszkowych. Malaturę zabezpieczono werniksem. Obraz postarzono w technice autorskiej.

Archanioł Michał ikona – cena:

30 x 38 cm – 2500 zł

Zamów obraz

 

Hebrajskie imię Mika’el znaczy któż jak Bóg. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu 1/3 aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem: „Któż jak Bóg!”. W religii judaistycznej wymienia się Michała wśród siedmiu aniołów wyższego rzędu. Również w islamie Michał (Mika’il) jest jednym z ważniejszych aniołów.

W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami. W niektórych pismach wczesno-chrześcijańskich, zależnych od apokaliptyki żydowskiej, Michał bywa utożsamiany z Jezusem. U pisarzy kościelnych uchodzi za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Stoi u wezgłowia umierających, którym następnie towarzyszy w drodze do wieczności. Łączy się z tym jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii św. Michał Archanioł przedstawiany jest w tunice i paliuszu, w szacie władcy, jako wojownik w zbroi. Skrzydła św. Michała są najczęściej białe, niekiedy pawie. Włosy upięte opaską lub diademem. Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz, szatan w postaci smoka u nóg lub skrępowany, tarcza z napisem: Quis ut Deus – „Któż jak Bóg”, waga.

SZUKASZ CZEGOŚ INNEGO?

Napisz do mnie - przygotuję coś specjalnie dla Ciebie!
Więcej obrazów na blogu.

JAKIE OBRAZY MOŻNA ZAMÓWIĆ W PRACOWNI TEMPER?