Ikona Przyjaźni – Menas i Chrystus

IKONA PRZYJAŹNI – MENAS I CHRYSTUS – cennik:
40 x ok 42 cm – 3000 zł
50 x ok 53 cm – 4000 zł

Zamów obraz

Jest to starożytna koptyjska ikona. Została znaleziona w XIX w. w ruinach koptyjskiego klasztoru w Bauein, na egipskiej pustyni. Przypuszcza się, że osoba znajdująca się po prawej stronie Jezusa jest to opat tego klasztoru – Menas.

Oryginał tej ikony można znaleźć w Luwrze w Paryżu. Jest to jedna z najstarszych ikon, które się zachowały – z szóstego lub siódmego stulecia. Dwie postaci zaskakują swoją bliskością i ludzkością, jest to bardzo nietypowe przedstawienie, podkreślające ludzi aspekt Boga. Zwój, który opat Menas trzyma w swojej dłoni, wygląda na klasztorną regułę. Swoją prawą ręką udziela błogosławieństwa: ktokolwiek kroczy z Jezusem na swojej drodze przez życie, staje się błogosławieństwem Boga dla innych ludzi.

Obie postaci nie spoglądają na siebie, ale patrzą w tym samym kierunku. Jezus nie staje naprzeciw swego przyjaciela, ale kroczy u jego boku. Bliskość Jezusa jest wyrażona poprzez rękę, którą otacza On ramię swego przyjaciela.

Technologia
Ikona niniejsza to kopia konserwatorska, czyli praca odwzorowująca zarówno technologię – budowę obrazu, technikę czyli sposób malowania, ale także stan zachowania – zniszczenia występujące na obrazie. Ikonę wykonano w tradycyjny sposób, zgodnie ze średniowieczną recepturą z tą tylko różnicą, że zamiast drewna sykomory użyto lipy (o bardzo podobnej fakturze i właściwościach).

Deskę wyrzeźbiono, nadając jej kształt oryginału oraz pęknięć wzdłuż słojów drewna, a następnie przeklejono klejem króliczym i zaprawą kredowo-klejową. Pod warstwę malarską wykonano imprimiturę na bazie ugru złocistego. Ikona pisana jest za pomocą laserunkowych warstw w  technice chudej tempery jajowej oraz naturalnych pigmentów proszkowych.

W warstwie malarskiej w znacznym stopniu odwzorowano stan zachowania oryginału: przetarcia i spudrowania warstwy malarskiej, przetarcia i uszkodzenia mechaniczne także. Malaturę zabezpieczono werniksem. Obraz postarzano na każdym etapie prac w technice autorskiej oraz z zastosowanie metod konserwatorskich.

SZUKASZ CZEGOŚ INNEGO?

Napisz do mnie - przygotuję coś specjalnie dla Ciebie!
Więcej obrazów na blogu.

JAKIE OBRAZY MOŻNA ZAMÓWIĆ W PRACOWNI TEMPER?