Ikona Chrystusa

Ikona Chrystusa – według Jovana Zograf

CENA:

40 x 60 cm: 4000 zł

60 x 90 cm: 8000 zł

Zamów obraz


Opis:

IKONA NAZYWANA TEŻ CHRYSTUS ZBAWICIEL LUB ŹRÓDŁO ŻYCIA. Powstała w 1384r. Autorem jest ikonopis Jovan Zograf. Chrystus przedstawiony jest frontalnie w półpostaci, z Pismem Świętym w lewej dłoni i uniesioną prawą dłonią w geście błogosławieństwa.

Ułożenie palców nawiązuje do greckiego monogramu Chrystusa: IC XC. Połączone są dwa palce: kciuk z serdecznym. Dzięki temu palce wskazujący, zgięty środkowy przypominają litery IC. Skrzyżowane ukośnie kciuk i serdeczny w zestawie z małym palcem tworzą XC.

Nie jest to jedyna interpretacja gestu, według niektórych teologów połączony kciuk z palcem serdecznym są symbolem dwoistości natury Chrystusa: boskiej i ludzkiej. Natomiast złączenie trzech palców: małego, serdecznego i kciuka symbolizuje Trójcę Świętą.

Technologia:
Ikonę wykonano w tradycyjny sposób. Deskę z kowczegiem przeklejono trzykrotnie klejem króliczym i płótnem bawełnianym, następnie pokryto ją zaprawą kredowo-klejową. Nimb wygrawerowano w zaprawie.

Tło i kowczeg pozłocono 24 – karatowym złotem płatkowym. Pod warstwę malarską wykonano imprimiturę na bazie ugru złocistego. Ikona pisana jest za pomocą laserunkowych warstw w technice tłustej tempery jajowej oraz naturalnych pigmentów proszkowych. Malaturę zabezpieczono werniksem. Obraz postarzano na każdym etapie prac w technice autorskiej.

 

 

 

 

SZUKASZ CZEGOŚ INNEGO?

Napisz do mnie - przygotuję coś specjalnie dla Ciebie!
Więcej obrazów na blogu.

JAKIE OBRAZY MOŻNA ZAMÓWIĆ W PRACOWNI TEMPER?