Ikona Chrystusa Andreja Rublowa

Chrystus Zbawiciel – ikona według Andreja Rublowa na zamówienie

Ikona powstała w 2018 roku, znajduje się w zbiorach prywatnej kolekcjonerki. Technika: tempera na desce. Ikona postarzana – za oryginałem, z odtworzeniem stanu zachowania.

CENA:
40 x 60 cm: 5000 zł
60 x 90 cm: 8000 zł
106 x 158 cm (za oryginałem): 15000 zł

Zamów obraz


Opis:

Realizacja niniejsza to kopia konserwatorska dzieła Andrzeja Rublowa datowanego na ok 1410 r. Oryginał obecnie znajduje się w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie.

W 1918 roku odkryto w Zwienigorodzie przypisywane Rublowowi trzy ikony: „Chrystus Pantokrator”, „Archanioł Michał” i „Apostoł Paweł”. Znajdowały się w bardzo złym stanie. Najbardziej ucierpiała ikona przedstawiająca Jezusa – ocalała jedynie jedna piąta obrazu. Zachowała się twarz Zbawiciela patrząca wprost na widza oraz fragment szaty.

W ujęciu ikonograficznym jest to najprawdopodobniej przedstawienie w typie Pantokratora – Wszechwładca, Pan wszystkiego, Sędzia Wszechświata. Ten typ ikonograficzny przedstawia Zbawiciela zazwyczaj w półpostaci. Poszczególne warianty różnią się między innymi gestem błogosławiącym czy ułożeniem błogosławiącej dłoni. Trzy złączone palce – mały, serdeczny i kciuk – zawsze symbolizują tu Trójcę Świętą, a dwa pozostałe – wskazujący i środkowy – odsyłają do dwóch natur Chrystusa: Boskiej i ludzkiej.

Andrzej Rublow, Andriej Rublow, ros. Андрей Рублёв (ur. ok. 1360, zm. prawdopodobnie 29 stycznia 1430) – ruski mnich, święty Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, pisarz, twórca ikon. Jest uważany za najwybitniejszego przedstawiciela moskiewskiej szkoły pisania ikon.

Mistrzostwo jego sztuki polega przede wszystkim na harmonii, proporcji, rytmiczności linii i konturów, delikatnych czystych barwach. Jego twórczością rządzi światło, odzwierciedlające duchowe, niebiańskie piękno. Cechą charakterystyczną jest malarskie opracowanie twarzy, wyrazisty rysunek. Stylizacja szczegółów twarzy takich jak linia brwi z podniesionymi, wewnętrznymi końcami, ściągnięte usta, małe uszy, wąskie nosy i oczy interpretowane są jako zamknięcie na pokusy zmysłowe.

Czytaj więcej o powstawaniu tej ikony  >>>

Czytaj więcej o tej ikonie na blogu >>

 

 

 

 

 

SZUKASZ CZEGOŚ INNEGO?

Napisz do mnie - przygotuję coś specjalnie dla Ciebie!
Więcej obrazów na blogu.

JAKIE OBRAZY MOŻNA ZAMÓWIĆ W PRACOWNI TEMPER?