Dziewczyna z Perłą

Powstała w 2020 roku, znajduje się w zbiorach prywatnych. Wymiary, za oryginałem: 39 x 44 cm. Technika: olej na płótnie.

Dziewczyna z Perłą – kopia obrazu na zamówienie

Cena:

33 x 44,5 cm – 4000 zł – bez ramy

33 x 44,5 cm + ok. 13 cm ramy – 4500 zł z ramą

Zamów obraz

Technika:

Jako gruntu użyto żółtej – ugrowej zaprawy emulsyjnej – mieszanki kleju króliczego / żywicy damarowej / oleju lnianego, kredy i pigmentów. – trzy korony, żółtej glinki bolusowej oraz ugru naturalnego. Warstwy gruntu położono dość cienko, tak, aby później po zawerniksowaniu, dało się dostrzec miejscami fakturę płótna odbitą na powierzchni. Za pomocą przepróchy przeniesiono kompozycję, a następnie wtarto w grunt mieszankę oleju, żywicy damarowej i terpentyny.

Warstwę malarską odtwarzano w technice olejnej, stosując głównie pigmenty naturalne – ziemne: umbra palona, naturalna, ziemia brunatna, ugier w różnych odcieniach, oraz różnego rodzaju czerwone glinki – w celu uzyskania różu karnacji. Jedynie turban malowany jest ultramaryną – kolor syntetyczny. Stosowano farby gotowe – Maimeri oraz suche pigmenty utarte ze spoiwem olejno – żywicznym.

Obraz postarzano za oryginałem w trakcie prac. Kolejne warstwy malowano i przecierano rozpuszczalnikami w celu uzyskania efektu jak na oryginale. Obraz kilkakrotnie zawerniksowano i przemywano.

 


Dziewczyna z perłą – historia:

Obraz autorstwa holenderskiego malarza Jana Vermeera, uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa. Znajduje się obecnie w muzeum Mauritshuis w Hadze. Bywa często nazywany Mona Lisą północy lub Holenderską Mona Lisą.

Dzieło jest sygnowane IVMeer, jednak nie jest znana dokładna data jego powstania, przypuszcza się obraz powstał ok. 1664 r. Nie ma także pewności co do tego, czy powstał na zamówienie, a jeśli tak, to kto był zleceniodawcą. O ile większość obrazów Vermeera ukazuje postaci w kontekście narracyjnym, o tyle zaledwie kilka dzieł z jego dorobku (w tym Dziewczyna z perłą) pozbawionych jest akcji i wydaje się być portretami.

Przedstawiona na obrazie dziewczyna, której tożsamość jest nieznana, sprawia wrażenie jakby odwróciła się na dźwięk znajomego głosu. Jej sylwetka odcina się od czarnego tła, które w rzeczywistości jest bardzo ciemną głęboką zielenią, która koresponduje i podkreśla ciepłe tony różu karnacji.

Kompozycja jest bardzo prosta i syntetyczna. Opiera się na diagonalnej wznoszącej, rozstrzelonej tylko pojedynczymi mocnymi akcentami koloru – brąz kubraczka, biel kołnierza oraz błękit i żółć turbana.

Turban jest elementem egzotycznym, jednak popularnym w Europie już w XV wieku. W uchu ma zawieszony kolczyk z tytułową perłą w kształcie łezki.

 

 

 

 

 

SZUKASZ CZEGOŚ INNEGO?

Napisz do mnie - przygotuję coś specjalnie dla Ciebie!
Więcej obrazów na blogu.

JAKIE OBRAZY MOŻNA ZAMÓWIĆ W PRACOWNI TEMPER?